Ако си мислите, че ТРЯБВА да откажете цигарите, много е възможно да лъжете сами себе си. Ако наистина ИСКАТЕ обаче, е крайно време да предприемете нещо по въпроса. Въоръжете се с решителност, търпение, постоянство и време. Ето какво още може да ви помогне:
1. Дайте си сметка, че се изправяте не срещу обикновен лош навик, а срещу упорита зависимост!
Пушенето принадлежи към зависимостите, от които най-трудно може да се отърве човек. Като всяко пристрастяване, то също води до активиране на центъра за възнаграждение в мозъка: никотинът, който се абсорбира от тялото се свързва с рецепторите в мозъка, които са отговорни за невротрансмитера ацетилхолин. Той пък от своя страна регулира освобождаването на допамин. Допаминът е хормонът допринасящ за усещането ни за релаксация и щастие. Ако приема на никотин се намали или прекрати, тялото ни започва да се бунтува и да си иска „дозата“…
2. Ритуалът „кафе с цигарка“
Трудностите в отказа от цигарите се дължат не само на зависимостта от никотина и свързаните с това симптоми на физическа абстиненция, а и на само-програмирането ни на поведенческо ниво. Ние превръщаме себе си в едни „кучета на Павлов“, които щом видят кафе - искат и да запалят, щом имат почивка – отиват да пушат, щом си изпълнят задачата - се възнаграждават с цигарка… и т.н. Важно е да знаете, какво ще правите в тези „паузи“ и да намерите подходящи заместители..
3. Силната воля е от ключово значение
В първите дни и седмици след отказването, въздържателите често са уморени, подтиснати, раздразнителни и нервни. Вълчият глад и силното желание „да запаля“ са доминиращи. Но има и добра новина: симптомите стават все по-леки с всеки изминал ден. Да издържи човек на това състояние на отнемаме се изисква силна воля. Без твърдата решимост, желанието е обречено...
4. Стратегии за отказване:
- Никотинови лепенки или дъвки може да помогнат на тялото за физическо отнемане. Дори и обикновеното дъвчене на дъвка е полезен заместител на „действието пушене“. Въпреки това, тези средства не могат да бъдат единственото, на което разчитаме, за да спрем. Те са допълнителна подкрепа.
- Научете се да пренасочвате вниманието си. Когато ви се допуши, започнете да правите нещо друго. Обикновено силното желание трае само няколко минути и след това преминава.
- Направете си касичка, в която ежедневно оставяйте парите, които бихте похарчили за цигари. Това може много да ви мотивира, когато видите как расте сумата. Решете предварително какво ще си купите със спестените пари.
- Кажете на колкото можете повече приятели и познати, че отказвате пушенето. Доверието в себе си е добро, но контролът е още по-добър. Няма да искате да се провалите в техните очи. Откажете цигарите заедно с някой. Така ще се подкрепяте взаимно.
5. Личен опит
Като студентка пушех по кутия на ден. Дойде момент, в който в Австрия започнаха да качват цените на цигарите през месец. Междувременно мислите ми бяха ангажирани непрекъснато с това, дали имам достатъчно цигари (защото магазините работят до 18.30 ч.) или пък монети за автомат. Не стига, че с малкото пари, които изкарвах купувах все по-скъпи цигари, ами се чувствах и физически зле. Най ме беше яд обаче на това, че оставям една зависимост да контролира живота ми! Един ден просто ми писна и взех решение: купувам си един стек, изпушвам всяка цигара с удоволствие и приключвам! Речено – сторено! Първите дни ми беше най-трудно, разбира се. Помагах си с дихателни техники, когато имах „пристъпи“, дъвчех обикновени дъвки, гледах да съм ангажирана или пък да правя разходки с бърз ход край реката. Това, което беше от ключово значение, беше твърдата ми решимост да издържа. Силното ми желанието да се справя идваше от мен, от вътре, а не от някой, който твърдеше, че цигарите са вредни... Пожелавам ви да го усетите и уловите ! Успех!